Рецепція Сходу у творчості Пантелеймона Куліша

Основний зміст статті

Вікторія Дмитренко

Анотація

У статті акцентується увага на актуальності в наш час творів П. Куліша східної тематики, які сповнені утвердження любові до ближнього й гармонії між людьми різних віросповідань. Твори «Магомет і Хадиза», «Маруся Богуславка» та ін. стали своєрідною квінтесенцією пошуків П. Куліша щодо доведення близькості Корану й Біблії, репрезентацією представлених у них загальнолюдських домінант. Автор статті зазначає, що письменник одним із перших відкрив християнській Україні етичні й культурні цінності ісламського світу. Поема «Магомет і Хадиза» є своєрідною спробою донести до українського читача основні ідеї ісламу, у ній П. Куліш підкреслює їх спільність з християнськими. Важливим у творі є той факт, що носієм справедливості й добра є жінка, дружина Магомета Хадиза. У поемі «Маруся Богуславка» письменник по-новому переосмислив міжнаціональні взаємини, репрезентувавши християнський світ в образі українки Марусі, а ісламський в образі турка Османа, який заради любові до жінки готовий допомогти її рідній країні. У такий спосіб П. Куліш намагається змінити вектор рецепції Сходу українцями.

Деталі статті

Як цитувати
Дмитренко, В. (2020). Рецепція Сходу у творчості Пантелеймона Куліша. Літератури світу: поетика, ментальність і духовність, 14, 191-197. Retrieved із https://journal.kdpu.edu.ua/world_lit/article/view/3818
Розділ
Духовність літератур світу
Біографія автора

Вікторія Дмитренко, Криворізький державний педагогічний університет

доктор філологічних наук, професор, професор кафедри української та світової літератур

 

Найчастіше читають статті цього автора (авторів)

Особливість: цей модуль вимагає, що б був включений хоча б один модуль статистики / звітів. Якщо ваші модулі статистики повертають більше однієї метрики, то будь ласка обраний вами головну метрику на сторінці налаштувань сайту адміністратором і / або на сторінках налаштування керуючого журналом.