СТВОРЕННЯ ЧАГАРНИКОВИХ УГРУПОВАНЬ ЯК ОСЕРЕДКІВ ВІДНОВЛЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ ЖОВТОКАМЯНСЬКОГО КАР’ЄРУ

Автор(и)

  • Е. Євтушенко
  • І. Комарова
  • Є. Поздній
  • І. Федяніна
  • Є. Брошко

DOI:

https://doi.org/10.55056/nocote.v12i0.730

Ключові слова:

біорізноманіття, чагарники, Жовтокам’янський кар’єр

Анотація

Завершення видобутку корисних копалин в карʼєрах ставить завдання подальшого їх використання. Важливим є екологічне відновлення таких територій, створення осередків для рослинних і тваринних угруповань, відновлення біорізноманіття. Неробоча частина Жовтокамʼянського карʼєру  має збіднений видовий склад чагарників. Нові види чагарників та чагарникових угруповань формуватимуть додаткові ресурси життя для видів рослин і тварин, слугуватимуть відновленню біорізноманіття карʼєру. В межах непрацюючої частини Жовтокамʼянського карʼєру, визначено 5 ділянок з екологічними умовами місцезростання, що відповідають біологічним властивостями чагарникових видів. За критеріями посухостійкості, морозостійкості, життєздатності, періодів цвітіння та дозрівання плодів, трофності, можливості використання представниками фауни відібрано 8 видів чагарників для висадження в межах цих ділянок.

Відповідно до критеріїв для висадження відібрані такі види -  Сніжноягідник білий (Symphoricarpos albus (L.) Blake). Керрія японська (Kerria japonica (L.) Dc.), Бирючина звичайна (Ligustrum vulgare L.), Бруслина європейська (Euonymus europaeus L.), Спірея японська (Spiraea japonica L.f.), Жимолость татарська (Lonicera tatarica L.), Бузок Звегінцова (Syringa sweginzowii Koehne & Lindl.), Ялівець козацький  (Juniperus sabina L.). У 2018 році висаджено 33 рослини цих видів. Вегетаційний сезон 2018 року успішно завершили всі види, але прижились на новому місці 90,9% рослин (30 з 33 екземплярів). Загинули 2 рослини Syringa sweginzowii Koehne & Lindl. і 1 рослина Euonymus europaeus L.

Дослідження впродовж 2019 – 2021 рр. виявили, що всі чагарникові рослини знаходяться у гарному стані, проходять стадії квітнення і плодоношення (за виключенням Juniperus sabina L., який вегетує). Висаджені види чагарників є гарно квітучими ранньовесняними та декоративними рослинами, покращили естетичне сприйняття території непрацюючої частини Жовтокамʼянського карʼєру і разом з чагарниковими видами природної флори стали середовищем проживання, харчування і розмноження різноманітних груп тваринного світу – паукоподібних, комах, плазунів, птахів і ссавців. Плоди та насіння чагарників в подальшому поширюватимуться на нові території, як кар’єру так і прилеглі до нього, збільшуючи їхнє біорізноманіття.  Створені чагарникові угруповання сприятимуть збільшенню генофонду дикої флори, пришвидшуватимуть процеси самовідновлення деревно-чагарникової і трав’янистої рослинності до зонального типу.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Metrics

Metrics Loading ...
Abstract views: 4 / PDF downloads: 7

Посилання

Євтушенко Е. О., Комарова І. О., Поздній Є.В., Є.О.Брошко, І.М. Федяніна. СТВОРЕННЯ ЧАГАРНИКОВИХ УГРУПОВАНЬ ЯК ОСЕРЕДКІВ ВІДНОВЛЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ ЖОВТОКАМЯНСЬКОГО КАР’ЄРУ. Екологічний вісник Криворіжжя. 2023. Вип. 8. С. 24-38

Downloads

Опубліковано

2024-06-13

Як цитувати

Євтушенко, Е., Комарова, І., Поздній, Є., Федяніна, І., & Брошко, Є. (2024). СТВОРЕННЯ ЧАГАРНИКОВИХ УГРУПОВАНЬ ЯК ОСЕРЕДКІВ ВІДНОВЛЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ ЖОВТОКАМЯНСЬКОГО КАР’ЄРУ. Екологічний вісник Криворіжжя, 8(8), 24–38. https://doi.org/10.55056/nocote.v12i0.730

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПРИКЛАДНОЇ ЕКОЛОГІЇ ПРОМИСЛОВИХ РЕГІОНІВ