Георгій Челпанов: традиціоналіст чи психологіст у логіці?
DOI:
https://doi.org/10.31812/apm.7728Ключові слова:
логіка, Георгій Челпанов, психологізм, математична логіка, Університет Св. ВолодимираАнотація
Стаття вибудовується навколо питання: який напрям у логічному доробку Георгія Челпанова превалює? Тут йдеться про популярні підходи у логіці наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть. А саме: математична логіка, психологізм у логіці і традиційний підхід до логіки.Математична логіка, яку часто називають «новою логікою» виникає як відповідь на метафізичний вплив на логіку. Відтак, ця «нова логіка» рухається у бік алгебри здебільшого переслідуючи мету «очистити» логіку від філософії. З іншого боку монети, у вказаний період досі залишається психологізм у логіці. Тут застосовується інструментарій, який притаманний саме психології, що різко контрастує з першим згаданим підходом. Хоч і напрямків у логіці у цей період можна віднайти більше (наприклад часто вказують ще на «гносеологічний»), але я фокусуюся саме на трьох. І третій, останній, але не останній за своїм впливом та поширеністю серед науковців – традиційний. Тут йдеться про загальний виклад логіки, який притаманний в університеті і починається ще з часів Середньовіччя. Адепти цього напрямку найбільше цікавляться питаннями про поняття, судження, міркування тощо.
Тож, до якого напрямку можна віднести логічний доробок Георгія Челпанова? З одного боку, виникає бажання зарахувати дослідника до прихильників психологізму у логіці, адже під час свого «київського періоду» він заснував першу психологічну лабораторію у 1897 році. Також у його праці «Підручник з логіки» Георгій Челпанов часто використовую термінологію, яка притаманна психології. Але з іншого боку, науковець неодноразово вказує на те, що психологія не повинна впливати на логіку. І пропонує розглядати логіку як нормативну дисципліну.
У висновках я приходжу до того, що Георгій Челпанов знаходиться на стику психологізму та традиційного підходу. Він не є прихильником сильного психологізму, але прояви слабкого у його працях наявні. Що стосується традиційного напрямку, то підручник, який Георгій Челпанов написав є яскравим прикладом цього підходу починаючи із структури і тем, які автор розглядає, закінчуючи визначеннями, які там пропонуються. Також у статті описується наукове середовище, яке у згаданий період зазнавало низку заборон через окупацію російської імперії, що також впливало на розвиток логіки чи будь-якої іншої науки.
Завантаження
Metrics
Посилання
Berezinets I. Gnoseological problems in the work of G. Chelpanov. (in Ukrainian). Kyiv. 2015
Brockhaus R. Realism and Psychologism in 19th Century Logic. Philosophy and Phenomenological Research, vol. 51, no. 3. 1991. P 493–524.
Chelpanov G. Textbook of Logic (in Ukrainian). Kyiv 1906.
Farber M. Naturalism and subjectivism. 1959. Retrieved from the Digital Public Library of America, http://catalog.hathitrust.org/Record/000855770.
Guberskyi L. The genesis of philosophical studies at Kyiv National University (in Ukrainian). Kyiv: Taras Shevchenko Kyiv National University Publishing House. 2000
History of Philosophy. Dictionary / V. Yaroshevets et al. (in Ukrainian). Kyiv. Znannya Ukrainy. 2012.
Kebuladze V. Phenomenology of Experience (in Ukrainian). Kyiv. Dukh і Litera. 2011.
Khomenko I. From the History of Teaching Logic at St. Vladimir University (in Ukrainian). Philosophy of Education. 2023. 28(2), 89– 101.
Mozgova N. Kyiv Theological Academy, 1819–1920. Philosophical heritage (in Ukrainian). Kyiv. Knyga. 2004
Mozgova N. Logical-gnoseological problems in Kyiv spiritual-academic philosophy of the 19th–early 20th centuries (in Ukrainian). Kyiv. 2005.
Myroniak V. Logic in Educational Literature of the 17th and 19th centuries (in Ukrainian). Actual Problems of Mind. 2023. 24. P. 61-74
Peckhaus V. 19th Century Logic between Philosophy and Mathematics. Bulletin of Symbolic Logic, Volume 5, Issue 4, December 1999, P. 433–450.
Plakhtiy, M. Logic in Ukraine in the Second Half of the XIX – Early XX Century: Directions of Development (In Ukrainian). Kamianets-Podilskyi. Kamianets-Podilsky I. Ohienko Ukrainian National University, 2009
Samoilenko L. Analysis of logic textbooks published in the 19th and early 20th centuries (in Ukrainian). Kyiv. 2014
Samoilenko L. Concepts of psychologism in Ukrainian logic of the second half of the 19th century (in Ukrainian). Dnipro. Philosophy and political science in the context of modern culture. 2016.
Tkachuk M. From History of University Philosophy in Kyiv: a Psychological seminary of G. Chelpanovn (in Ukrainian). Kyiv. Naukovi Zapysky NaUKMA. Special edition. 20 (1). 2002
Tkachuk M. St. Volodymyr University in the history of domestic [Ukrainian] philosophical education (in Ukrainian). Kyiv. 2011. P. 125-156.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Vitaliia Myroniak
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.